Sterylizujemy

Sytuacja bezdomnych zwierząt w Polsce jest dramatyczna. Mimo wysiłków tysięcy osób - organizacji, wolontariuszy, ludzi wielkiego serca - schroniska są coraz bardziej przepełnione, coraz więcej słyszy się o przypadkach bestialstwa człowieka wobec Braci Mniejszych.

Liczba bezdomnych zwierząt, żyjących w naszym kraju w schroniskach w zastraszającym tempie zbliża się do pułapu 100 tysięcy. Liczba tych, które żyją w stanie bezdomnym na wolności wymyka się wszelkim szacunkom. Coraz częściej do schronisk i przytulisk trafiają poza psami i kotami również króliki, fretki i mniejsze gryzonie. Tak ciężko w obecnych czasach być odpowiedzialnym za zwierzę które żyje tylko kilka lat ?

Jedynym skutecznym i humanitarnym sposobem na zmniejszenie ilości bezdomnych zwierząt jest zaprzestanie bezmyślnego rozmnażania. Całkowite zabezpieczenie przed niechcianą ciążą daje jedynie kastracja/sterylizacja. Wykastrowane zwierzęta żyją dłużej, są zdrowsze, zabieg często poprawia ich psychikę i kontakt z człowiekiem. Apelując w tej sprawie do właścicieli, będziemy chcieli, w zakresie na jaki pozwolą nam możliwości finansowe, zająć się sterylizacją psów i kotów, które żyją w stanie bezdomnym poza schroniskiem.

Sterylizacja psów i kotów, które następnie miałyby w dalszym ciągu pozostawać w stanie bezdomnym, nie jest w Polsce jeszcze zbyt popularna, ale jej stosowanie wymusza niewydolność innych form sprawowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że sposób ten, znany powszechnie na świecie pod nazwą CNVR -Catch, Neuter, Vaccinate, Release (Wyłapywanie, Sterylizacja, Szczepienie, Wypuszczanie) bywa dość często stosowany przez organizacje pro zwierzęce a także władze w innych państwach, które utraciły kontrolę nad rozmnażaniem się zwierząt towarzyszących - na ogół są to państwa dawnego bloku wschodniego, Azji i Afryki. Państwa dawnej Unii (z wyjątkiem południowych Włoch) rozwiązały problem bezdomnych psów w ten sam sposób wiele lat wcześniej. Na terenie południa Włoch ze względu na uwarunkowania kulturowe obecność watah zdziczałych psów jest powszechnie akceptowana.

Wspominając o popularności metody CNVR na świecie, zarówno wśród lokalnych władz jak i organizacji zajmujących się pomaganiem zwierzętom, nie będziemy gołosłowni - w swobodnych tłumaczeniach przytaczamy przykłady, które ad hoc udało się nam znaleźć w sieci. Niektóre z nich dotyczą działań prowadzonych przed laty - tym dobitniej świadczą one o tym, że mamy spore opóźnienia... i mamy od kogo się uczyć, wszak w większości państw problemu bezdomnych psów nie rozwiązuje się na sposób ukraiński.

Poniżej zamieszczamy przykłady tego typu działań prowadzonych przez jednostki rządowe w innych państwach wraz ze źródłami pochodzenia informacji:

Rumunia, Bukareszt

http://app1.chinadaily.com.cn/star/2001/0111/fe20-1.html

Władze miasta przenaczają rocznie 1,87 mln dolarów na program sterylizacji bezdomnych psów. Zarzucili akcję usypiania psów na rzecz kontrolowania ich populacji. Weterynarz i doradca władz ocenia, ze obecnie w Bukareszcie jest 120 000 bezdomnych psów oraz że w ciągu 2-3 lat można zmniejszyć ich populację do 50 000. Program wprowadzono w połowie lat 90-tych i wg władz przynosi efekty. Program kontroli populacji bezdomnych psów wsparły takie kraje jak Austria, Francja i Wielka Brytania.
Szef ekipy wyłapującej psy na przedmieściach Bukaresztu szacuje, ze rocznie wyłapuje się, sterylizuje i wypuszcza ok 6 000 psów. Wg jego szacunków populacja bezdomnych psów wynosiła 300 000 i przestała się zwiększać.
Reakcje mieszkańców są różne – niektórzy chcieliby się pozbyć psów, niektórzy popierają akcję. Tych drugich jest coraz więcej. Wierzą, ze psy strzegą okolic ich domów i pomagają pozbyć się szkodników (takich jak szczury) z ulic.

Indie

http://cgi3.ebay.in/ws/eBayISAPI.dll?ViewUserPage&userid=wsd_india

The Welfare of Stray Dogs (WSD) – organizacja pozarządowa założona w 1985 roku. Główna działalność polega na sterylizowaniu i szczepieniu bezdomnych psów w Mumbai. Szacują, ze do tej pory wysterylizowali i zaszczepili ponad 27 500 bezdomnych psów, „wpłynęli” na życie ponad 70 000 poprzez sterylizację, szczepienie, pierwszą pomoc w terenie, leczenie i adopcje. Wśród swoich osiągnięć wyliczają zaszczepienie w terenie ponad 12 000 bezdomnych psów, leczenie w terenie ponad 20 000, załatwienie adopcji ponad 200 porzuconych zwierząt i bezdomnych psów, akcje informacyjne o bezdomnych psach.

Indie

http://www.journalofmas.com/article.asp?issn=0972-9941

Artykuł w Journal of Minimal Access Surgery:

The Thane municipal corporation's (TMC) stray dog sterilization center – gminne centrum sterylizacji bezdomnych psów; gmina Thane. Powstało w styczniu 2004 roku. Celem jest sterylizacja bezdomnych psów, która umożliwi harmonijną koegzystencję ludzi i zwierząt. W przypadku samic stosowana jest metoda laparoskopowa, w przypadku samców – tradycyjna metoda operacji. Autor mówi o korzyściach płynących z zastosowania metody laparoskopowej i przekonuje, ze warto w nią zainwestować.

Centrum posiada 36 schronisk, w których zoperowano 3519 psów w ciągu pierwszych 333 dni, czyli na jednego psa przypada 3,41 dnia w schronisku. Bezdomne suki są wypuszczane po 3 dniach od operacji. Dla porównania – przy tradycyjnej metodzie pobyt jednego psa w schronisku to średnio 12,17 dnia. Tą metodą 100 schronisk tego centrum może zoperować 3000 psów w ciągu roku kalendarzowego. Głównym czynnikiem decydującym o sukcesie tej nowoczesnej metody jest fakt, że rana pooperacyjna to 5-milimetrowe nakłucie, w związku z czym czas leczenia się znacznie skraca.
Zalety metody dla pacjentów: dobrze udokumentowane korzyści wynikające ze zmniejszenia stresu, skrócenia czasu operacji, zmniejszonej śmiertelności i bólu, które skutkują szybszym powrotem do zdrowia i pewnością, ze taką samicę można już wypuścić.
Względy ekonomiczne: koszt operacji jednej suki wynosi 305 rupii, na tradycyjną metodę przeznacza się 340 rupii na jedną sukę.

 

A teraz przykłady stosowania metody CNVR przez organizacje pozarządowe wraz ze źródłami ich pochodzenia:

Działania prowadzone przez AHF

Indie

http://www.ahf.org.in/?page_id=6

Animal HELP Foundation (Fundacja HELP), promująca I wdrażająca tzw. metodę CNVR Kliniki to przenośne namioty z pełnym wyposażeniem do sterylnych operacji, oparte o metodę stosowaną podczals II wojny światowej (MASH).
Same Day Release CNVR Program (Program CNVR “Wypuszczania tego samego dnia”). W 2005 roku Human Society International (HSI) zaproponowało współpracę z Fundacją HELP i Ahmedabab Municipa Corporation (organizacją gminną), w wyniku czego powstało 5 klinik-namiotów przemieszczających się pomiędzy wyznaczonymi regionami. Celem jest wysterylizowanie przynajmniej 75% psów metodą CNVR w tych regionach. Dzięki tej metodzie psy mogą tego samego dnia wrócić do swego środowiska. Jeśli pojawią się komplikacje i stan psa będzie niepewny, może on pozostać na noc w schronisku przy klinice. Klinika przeniesie się w kolejny obszar dopiero wtedy, gdy nie będzie można już zlokalizować żadnych niezoperowanych i oznaczonych psów na danym obszarze.
Skład każdej grupy: 4 chirurgów-weterynarzy (by operować 40-50 psów dziennie), 3 techników weterynaryjnych, 1 asystent kliniki w terenie, 5 „łapaczy”, 1 kierowca. Sterylizowane są samce, samice i szczeniaki powyżej 8 tygodnia życia. Potem wypuszczane są w miejscu, w którym je schwytano. Zwierzęta mające właścicieli posiadających środki finansowe kieruje się do lokalnych weterynarzy. Psy wyłapuje się sieciami podobnymi do siatek na motyle. Umożliwia to bezpieczne przeniesienie psa do pojazdu, który odwiezie go do kliniki.
Kraje, które stosują tę metodę. Bali – Fundacja Yudisthira – wprowadzona w 1998 roku przez Sherry Grant z pomocą dr Listriani. Metoda przyciągnęła uwagę weterynarzy z Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, USA, w skutek czego weterynarze z całego świata zaczęli pracować nad jej udoskonalaniem. Obecnie stosuje się ją w Indonezji (Bali), Tajlandii (Phuket i w Bangkoku), a Sri Lance i od 2006 roku w Indiach (Ahmedabab, Gujarat), gdzie w ciągu jednego roku w tego typu klinikach wysterylizowano 45 011 psów (rekord w skali jednego projektu).
Wyraźnie widoczne sukcesy w Ahmedabab. Dawniej było ponad 260 telefonów dziennie dotyczących bezdomnych psów. Ich liczba znacznie się zmniejszyła, a liczba ugryzień zmalała do 16 dziennie od wprowadzenia programu CNVR w 2006 roku. Mimo, że większość ugryzień dokonują sprowokowane psy posiadające właścicieli i nie są związane z zagrożeniem wścieklizną, miasto musi zapewniać drogie sczepionki przeciw wściekliźnie dla ludzi. Obecnie znikoma jest liczba szczeniaków na ulicach.
Koszty akcji to ok 450 rupii (10 dolarów) na jednego psa. Około połowa z tego to koszty leków, sprzętów operacyjnych i zużywalnych materiałów. By było bezpiecznie, muszą to być materiały dobrej jakości. Reszta pochłaniają pensje zespołu, żywność, koszty transportu i rezerwy na uzupełnianie sprzętu. Poza tym, są koszty 4-miesięcznego szkolenia zespołów oraz pojazdów (każdy zespół potrzebuje 1-go samochodu).

Tajlandia, wyspa Phuket

http://www.thaiwave.com/atigaro/why.htm

Dane: w ciągu zaledwie 7 tygodni wysterylizowano 860 osobników, z czego ponad połowa to samice w wieku rozrodczym. Strona zawiera też argumenty przemawiające za kontrolą populacji bezdomnych psów. Projekt popierają władze wyspy. Nie są w stanie udzielić finansowej pomocy, ale dostarczają środki medyczne niezbędne do leczenia i operacji. Samo poparcie przez władze było ważne, ponieważ władze wydały zgodę na to, by zagraniczni weterynarze pracowali przy projekcie jako wolontariusze (to wyjątek na tej wyspie).

 

Działania prowadzone przez IFAW – International Fund for Animal Welfare - międzynarodową organizację opieki nad zwierzętami.

http://www.ifaw.org/ifaw/dfiles/file_138.pdf

- Afryka Południowa

IFAW wspomagał gminną organizację opieki nad zwierzętami Community Led Animal Welfare (CLAW) przy pierwszym gminnym projekcie sterylizacji zwierząt. W 199 roku wysterylizowano i zaszczepiono za darmo ponad 1900 psów domowych i bezdomnych w biednych okolicach Johanessburga. Projekt doprowadził do zmniejszenia populacji psów i podniesienia poziomu świadomości ludzi dotyczącej humanitarnej opieki nad zwierzętami. Projekt odniósł sukces i większość gmin wyraziła cheć uczestnictwa w takich akcjach. Obecnie CLAW leczy 500 zwierząt tygodniowo i świadczy usługi sterylizacji i leczenia dla 12 miast i osad. Trenuje też młodych wolontariuszy, by uświadamiali społeczeństwo co do opieki nad zwierzętami.

- Rosja, Moskwa

W Moskwie populację bezdomnych psów szacuje się na 30 000 – 40 000. Od września 2000 roku funkcjonują zainicjowane przez IFAW kliniki sterylizacyjne w terenie. Przy udziale centrum weterynaryjnego Moskiewskiego Uniwersytetu Rolniczego klinika sterylizuje rocznie co najmniej 950 bezdomnych psów, szczepi – 2000 oraz świadczy usługi medyczne dla właścicieli zwierząt w północnej części miasta. Na prośbę władz gminy świadczy także usługi dla wszystkich schronisk w mieście.

-Turcja, Fethiye

We współpracy z mobilną kliniką Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt w Fethiye (Fethiye Friends of Animals Assotiation) - klinika ufundowana przez organizacje IFAW, RSPCA i Marchig Animal Welfare Trust wyłapuje bezdomne psy, sterylizuje je i szczepi, a potem wypuszcza gdy już są zdrowe. Psy te mają kolorowe kolczyki w uszach, by mieszkańcy mogli odróżnić je od niesterylizowanych i nieleczonych osobników.

- wyspa Bali, Yudisthira

http://www.baliadvertiser.biz/articles/greenspeak/2004/going.html

Fundacja dla Bezdomnych Psów Bali (Bali Street Dog Foundation) prowadzi mobilną klinikę, która przeprowadziła już ponad 1400 zabiegów sterylizacji oraz wyleczyła tysiące bezdomnych psów z chorób skóry, pasożytów, robaków i ran. IFAW zakupił ciężarówkę oraz dostarczył leki i pomoc weterynaryjną, by umożliwić tę akcję.

Fundacja Yudisthira została założona 6 lat temu i dzięki jej działalności „plaga” bezdomnych i głodnych psów zaczęła się zmniejszać. Fundacja posiada dwie mobilne kliniki – jedna zajmuje się bezdomnymi zwierzętami na plażach, ulicach i w rejonach turystycznych; druga – odwiedza wioski. Głównym zadaniem jest sterylizacja zwierząt oraz leczenie ich z chorób skóry i pasożytów. Klinika odwiedzi każdą gminę, która o to poprosi.
Od 1998 roku Fundacja wysterylizowała prawie 6000 psów. W rezultacie mniej jest bezdomnych bezpańskich psów na ulicach. Ze względu na ograniczone fundusze, akcje przeprowadzano głównie w miejscowościach Denpasar, Badung, Klungkung i Gianyar. Projekty finansowane są przez: the World Society for the Protection of Animals (Swiatowe Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt), the Humane Society International (Międzynarodowe Stowarzyszenie Humanitarne), International Fund of Australia (Międzynarodowy Fundusz Australii)and the Bali Street Dog Foundation (Fundacja dla Bezdomnych Psów Bali).
Fundacja wydzierżawiła powierzchnię o wielkości 4 arów na centrum rehabilitacji, które mieści ok 25 psów. Wyszukuje porzucone żeńskie szczenięta, leczy, sterylizuje i szczepi nim trafią do nowych domów. Jednak Fundacja skupia się głównie na wyłapywaniu, leczeniu i sterylizacji, a potem wypuszczaniu psów.
Na Bali każdy początkujący weterynarz musi najpierw odbyć praktykę pod okiem lekarza o co najmniej 6-letnim stażu. Obecnie może staż odbyć pracując z bezdomnymi zwierzętami lub w klinikach w terenie. Po 2 miesiącach taki młody weterynarz może wysterylizować do 8 psów dziennie, stosując nowoczesne metody.


Działania Fundacji Brigitte Bardot

http://www.fondationbrigittebardot.fr/site/fbb_a.php?Id=327&IdPere=0

- Bodh Gaya, Indie

Program sterylizacji i szczepienia.
O problemie nadmiernej populacji Fundację powiadomiły dr Catherine Schuetze (australijska weterynarz) i Adriana Ferranti (założycielka schroniska dla psów). Z początku Fundacja przekazała środki finansowe, które pomogły utrzymać schronisko przez rok. Umożliwiły też założenie prywatnej kliniki, zakup pojazdu do transportu zwierząt oraz uruchomienie kampanii na rzecz sterylizacji, leczenia i szczepienia przeciwko wściekliźnie, która to kampania miała ograniczyć populację zwierząt w Bodh Gaya.
W ciągu 18 dni wyleczono i wysterylizowano ponad 300 psów. Wyleczono ponad 1000 przypadków chorych i rannych psów oraz 130 zwierząt roboczych. Operacje i szczepienia przeprowadzało ok 30 chirurgów i asystentów weterynaryjnych, głównie z Australii i Danii.


-Sikkim, Indie

Program sterylizacji i szczepienia bezdomnych psów oraz edukacji mieszkańców. Zanim problemem bezdomnych psów zajęła się Fundacja, psy były usypiane. Obecnie program jest prowadzony przy współpracy z władzami lokalnymi (w kwestiach administracji i logistyki).
Dane: od kwietnia 2006 do marca 2007 wysterylizowano 8 186 zwierząt (głównie psów) i zaszczepiono 19 300 zwierząt. Prognozy na 2008 rok: dalsze 7000 sterylizacji i 12 000 szczepień, co powinno objąć całą populację bezdomnych psów w regionie.

- Ladakh, Indie

Program sterylizacji i przeciwdziałania wściekliźnie bezdomnych psów. Powstał jako alternatywa kontroli populacji bezdomnych psów wobec dotychczasowych metod stosowanych przez władze (usypianie).
Program pod nazwą “The Leh Dog Sterilisation Programme” powstał przy współpracy organizacji pozarządowej the Ladakh Animal Care Society (Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami w Ladakh), „Vets Beyond Borders” („Weterynarze ponad Granicami”) i Fundacji Brigitte Bardot.
Od początku lipca 2006 do niemal końca września 2006 weterynarze-wolontariusze, współpracując z lokalnymi „wyłapywaczami”, poddali sterylizacji 560 psów. Psy wyłapywano z Leh i okolicznych wiosek oraz przewożono do placówki LACS na czas sterylizacji i opieki pooperacyjnej.

- była Jugosławia, Rumunia, Bułgaria

W 2002 roku Fundacja zakupiła „wędrowną klinikę” – pojazd, który przewozi ekipę weterynaryjną oraz wyspecjalizowany sprzęt.
Pierwszy przystanek – była Jugosławia. W porozumieniu z władzami lokalnymi, weterynarze przeprowadzali od 80 do 100 zabiegów sterylizacji tygodniowo w okresie 3 miesięcy oraz udzielali pierwszej pomocy potrzebującej jej osobnikom.
Serbia. Populację bezdomnych zwierząt zamieszkujących ulice Belgradu szacuje się na około 20 000 osobników. Przyczyną było wyrzucanie zwierząt podczas bombardowań (nie wolno ich było zabrać do schronów). Stowarzyszenie Bourdon i Fundacja BB sfinansowały nowe centrum. Jednym z celów tego centrum jest sterylizacja wyłapanych psów, zapewnienie im opieki pooperacyjnej, a następnie wypuszczanie na wolność.
Latem 2003 Fundacja wysterylizowała 756 psów i zapobiegła 589 narodzinom. Od października 2003 dzięki fundacji wysterylizowano i zaszczepiono prawie 800 bezdomnych psów i 250 kotów. Aby zapobiec schwytaniu i uwięzieniu tych zwierząt, tatuuje się je, zakłada im niebieską obrożę i umieszcza oznaczenie w uchu (oznaczenia zostały narzucone przez władze rządowe).


Sankt Petersburg, Rosja

http://petersburgcity.com/news/city/2007/08/28/animal_protection/

Sterylizacja i wypuszczanie bezdomnych psów – program jest finansowany przez władze miasta. W 2005 roku władze miasta przyjęły Statut o Humanitarnym Traktowaniu Bezdomnych Zwierząt, wg którego zwierzęta po wysterylizowaniu mają prawo wrócić i żyć tam, skąd je zabrano. Sterylizacja i wypuszczanie bezdomnych psów wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ schroniska są przepełnione i często nie mogą przyjąć więcej zwierząt.

Script logo