dowiedz się więcej

Koty wolno żyjące, czyli te które na co dzień widujemy wokół nas na osiedlach, w piwnicach, na podwórkach, działkach, czy w przydomowych ogrodach, są niezbędnym elementem ekosystemu miejskiego. Ich obecność w naturalny sposób zapobiega zagnieżdżaniu się i rozmnażaniu gryzoni.

Obecność wolno żyjących kotów powoduje wiele nieporozumień pomiędzy mieszkańcami. Aby do minimum zmniejszyć ten problem – Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „4 Łapy”, przekazuje poniżej podstawowe informacje w jaki sposób prawidłowo opiekować się wolno żyjącymi kotami.

Aby pomóc kotom wolno żyjącym należy:

- Wytypować jedno miejsce, np. w piwnicy, bądź w innym pomieszczeniu (oczywiście w porozumieniu z sąsiadami), w którym koty będą mogły przebywać i gdzie będą dokarmiane.
- Miejsce to powinno być w miarę możliwości zaciszne, musi być utrzymywane w czystości, regularnie dezynfekowane, a pozostałości jedzenia uprzątnięte.
- Pomieszczenie musi mieć wyjście na zewnątrz, aby zwierzęta nie zanieczyszczały swojego schronienia.
- Absolutnie niedopuszczalne jest wyrzucanie resztek jedzenia przez okna, na ogólnie dostępne podwórka, lub też w różnych miejscach w piwnicy;
- Koty muszą być karmione codziennie o tej samej porze, najlepiej wtedy, kiedy w mieście panuje cisza i spokój. Późny wieczór to pora aktywności kotów - prowadzą przecież nocny tryb życia.
- Jedzenie powinno być umieszczane w miejscu osłoniętym od opadów atmosferycznych, niedostępnym dla innych zwierząt, zacisznym.
- Jedzenie dla kotów powinno być typową karmą dla zwierząt; bardzo dobra zimą jest zwłaszcza sucha karma, ponieważ nie zamarza.
- Możemy dawać również gotowane mięso, ale unikajmy kości, ości z ryb i wszelkich przypraw.
- Niedopuszczalne jest dawanie kotom resztek jedzenia z naszych stołów.
- Krowie mleko również nie jest wskazane, gdyż często wywołuje u kotów biegunkę.
- Koty zawsze powinny mieć dostęp do czystej wody, a w mroźne dni dawajmy im do picia wodę lekko ciepłą, która nie zamarznie zbyt szybko.

Karmiciel kotów wolno żyjących musi uświadomić sobie fakt, że jest jedynym ich opiekunem, na którego codziennie czekają, tak więc podejmując się tej "misji" musi być systematyczny i niezawodny. Decydując się na regularne dokarmianie musimy pamiętać o tym, że koty każdego dnia będą czekały na swoją miseczkę i nie możemy ich zawieść. One, tak jak my, potrzebują jedzenia i wody do picia codziennie, szczególnie zimą. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na codzienne karmienie z powodu braku czasu czy ograniczenia finansowe możemy znaleźć kilka osób i podzielić się obowiązkami oraz kosztami dokarmiania. Możemy również pomagać karmicielom już działającym w miejscu naszego zamieszkania.

 

Script logo