Strona główna Stowarzyszenie Wydarzenia Dzień Ziemi 2013

Dzień Ziemi 2013

Dzień Ziemi

W dniu 21 kwietnia 2013 r. zorganizowaliśmy po raz pierwszy w Radomiu obchody Dnia Ziemi. Impreza objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia odbyła się na ul. Focha.

Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 1970 roku. Początkowo obchodzono go w momencie równonocy tj. w dniu, kiedy na całej planecie dzień trwa tyle samo czasu, co noc a więc 21 marca. W 2009 roku dzień 22 kwietnia został oficjalnie ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi i właśnie ten dzień uważa się powszechnie za poświęcony trosce o przyszłość ekologiczną naszej planety. Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990 roku w Warszawie.


Organizując radomską edycję Dnia Ziemi nie mogliśmy nie położyć szczególnego nacisku na miejsce i los zwierząt zamieszkujących z nami Świat. Ponieważ szczególnie bliskie są nam psy i koty jako zwierzęta towarzyszące na co dzień człowiekowi to właśnie one zdominowały naszą imprezę. Występując z inicjatywą uczczenia Dnia Ziemi w Radomiu mieliśmy na uwadze przede wszystkim promocję adopcji bezdomnych psów i kotów jako alternatywy ich ich zakupu w pseudo hodowlach. O ile planowy rozród zwierząt towarzyszących na zasadach wypracowanych na przestrzeni lat przez organizacje hodowców zapewnia uzyskanie potomstwa o z góry określonych cechach, to pokątne rozmnażanie psów w sytuacji gdy setki tysięcy ich pobratymców przebywa w schroniskach, jest po prostu nieetyczne i niemoralne. Z takim właśnie przesłaniem staraliśmy się dotrzeć do radomian, którzy w tym dniu pojawili się na ulicy Focha.

Podczas trwania całej imprezy:

  • można było uzyskać informacje na temat procedur adopcji zwierząt przebywających w radomskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt oraz pozostających pod opieką członków i wolontariuszy Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt 4 Łapy. Z podopiecznymi naszego stowarzyszenia można się było zapoznać za pośrednictwem materiałów informacyjnych,
  • kilka psów z radomskiego schroniska przybyłych pod opieką wolontariuszy reprezentowało swoich kilkuset towarzyszy niedoli przebywających w schronisku,
  • przez cały czas prowadzona była zbiórka karmy na rzecz bezdomnych zwierząt. Większość darów dotarła po zakończeniu imprezy do schroniska. Reszta zostanie przeznaczona dla zwierząt żyjących w stanie bezdomnym na wolności oraz tych, które pozostają pod opieką członków naszego stowarzyszenia,
  • osoby opiekujące się bezdomnymi zwierzętami przebywającymi na wolności miały możliwość uzyskania bezpłatnych konsultacji weterynaryjnych, których udzielały lekarki pracujące do niedawna w schronisku dla bezdomnych zwierząt - członkinie naszego stowarzyszenia.
  • można było oddać elektrośmieci oraz surowce wtórne,
  • można było zakupić rośliny doniczkowe, z których sprzedaży 5% dochodu zostało przeznaczone na bezdomne zwierzęta,
  • dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach artystycznych promujących ochronę środowiska
  • najmłodsi mogli liczyć na fachowo wykonany, stylowy, okazjonalny makijaż

A oto chronologiczny zapis przebiegu zdarzeń:

Imprezę na ul. Focha rozpoczął pokaz psów rasowych - oczywiście rozumiemy przez to, że wszystkie pokazywane zwierzęta posiadały rodowody udokumentowane do 3 lub 4 pokolenia zgodnie z zasadami Związku Kynologicznego w Polsce.



Najmniejszy uczestnik pokazu

Grono przybyłych, uprzywilejowanych kuzynów bezdomnych zwierząt, którymi jako stowarzyszenie opiekujemy się na co dzień, zostało spontanicznie uzupełnione przez przechodniów odbywających spacery ze swoimi podopiecznymi. Czworonożni arystokraci prezentowani byli w kolejności wynikającej z podziału w/g grup ras ustalonych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.


Charakterystyczne cechy wyglądu, ale przede wszystkim psychiki poszczególnych ras bardzo wnikliwie przedstawiał Prezes radomskiego Oddziału Związku Kynologicznego w Polsce - pan Jan Grzegorz Nowakowski.

Po zakończeniu prezentacji, wystąpienie Prezesa ZKwP spontanicznie przerodziło się w pogadankę na temat przyczyn bezdomności psów w Polsce. Skutki tego zjawiska stanowią przyczynę powstania naszego stowarzyszenia, a w związku z tym świeże spojrzenie na ten problem z zupełnie innej strony było bardzo inspirujące.

Odreagowaniem tego, nie ukrywajmy, przygnębiającego wątku stał się konkurs malowania kredą, stanowiący kolejny punkt programu. Do malujących dzieci wkrótce dołączyli także dorośli. Wszyscy najmłodsi uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami a następnie pozowali do pamiątkowych fotografii w towarzystwie niektórych z prezentowanych wcześniej psów.


Kilkanaście minut należało do fotoreporterów, którymi byli na ogół rodzice uczestników konkursu.

Ostatnim punktem programu był koncert radomskiej wokalistki - Agnieszki Cygan. Agnieszka zaczęła swoją drogę artystyczną w chórze Campanella. Następnie występowała z zespołami Revir oraz The One a obecnie znamy ją pod pseudonimem scenicznym Agnes.

Cos-z-niczego-1Cos-z-niczego-2Cos-z-niczego-efekt-koncowyEkspozycja-fotografii-naszych-podopiecznychJestem-w-schronisku-zabierz-mnie-stadKacik-porad-lekarza-weterynariiKarma-dla-podopiecznych-schroniskaKonkurs-rysowania-1Konkurs-rysowania-2Konkurs-rysowania-3Konkurs-rysowania-4Konkurs-rysowania-5Konkurs-rysowania-6Namiot-adopcyjny-1Namiot-adopcyjny-2Prezentacja-podopiecznychRecital-Agnieszki-CyganStylowy-makijazWystapienie-Jana-Grzegorza-Nowakowskiego
 


maxizoo.pl
Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości