Strona główna Stowarzyszenie

O nas

Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś.

Antoine de Saint-Exupéry

Nasze stowarzyszenie powstało z inicjatywy grupy radomian, mających na celu poprawę losu zwierząt. Było odpowiedzią na brak lokalnej, egalitarnej organizacji prozwierzęcej, do której mogliby należeć i w której mogliby wspólnie działać dla dobra naszych braci mniejszych. Szczególnie bliskie są nam te zwierzęta, które od tysiącleci przystosowane do życia w rodzinie ludzkiej, pozostają w naszych "cywilizowanych" czasach w stanie bezdomnym.

1-niedziela-plakat

 

Początkiem zorganizowanych, chociaż jeszcze nie sformalizowanych od strony prawnej działań było zorganizowanie 19 września 2010 r. imprezy pod nazwą "Niedziela na 4 Łapach". Inicjatywa miała na celu zbiórkę żywności oraz prezentację zwierząt ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu. W tym dniu, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, Radom wziął również udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Zerwijmy Łańcuchy”, której celem było zaprotestowanie przeciwko niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt.

Jeszcze wcześniej, 26 czerwca 2010 podczas "Dni Radomia" przyszli członkowie stowarzyszenia przeprowadzili zbiórkę żywności oraz artykułów dla bezdomnych zwierząt z Radomskiego Schroniska. Udało się wtedy zebrać 380 kg karmy, miski, koce i inne artykuły dla zwierząt.

 

W dniu 23 grudnia 2010 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "4 Łapy" zostało oficjalnie wpisane do rejestru stowarzyszeń.

Główne cele naszej działalności to:

- zmniejszenie populacji bezdomnych zwierząt poprzez akcje sterylizacji i kastracji
- socjalizowanie bezdomnych zwierząt i szukanie im odpowiedzialnych właścicieli
- wspieranie pracy dobrych schronisk dla bezdomnych zwierząt

Spójrz teraz na samą górę naszej witryny. Chcielibyśmy aby kiedyś określenie "zwierzęta domowe" mogło kojarzyć się przede wszystkim z beztroskimi podobiznami, takimi jak te widoczne w lewym, górnym rogu. Niestety, ta optymistyczna podobizna psa i kota pozyskana została z komercyjnej biblioteki materiałów przeznaczonych dla grafików - nie mamy okazji do wykonywania takich zdjęć. Nieco bardziej na prawo napotykasz za to jak najbardziej autentyczny, przejmujący wzrok suczki o imieniu Alfa. Rano, 19 października 2011 roku została ona znaleziona jako jedna z dziewięciorga rodzeństwa u boku swej nieżyjącej, bezdomnej matki. Martwa suczka, już wcześniej wycieńczona niedostatkiem pokarmu, zmarła próbując wykarmić ten liczny miot. Młodziutka Alfa jako numer 2673 przeszła przez radomskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Alfa przebywa obecnie w rodzinie ludzkiej, wiodąc życie do jakiego w sposób naturalny przystosowany jest pies. Jakież byłoby jej życie, gdyby nawet przeżyła w warunkach bezdomności ?

Wciąż zbyt często spotykamy się z przypadkami, gdy człowiek wypiera się odpowiedzialności za swoje zwierzęta. Zbyt wiele widzimy obojętności. Zbyt często fundusze publiczne mające nieść pomoc zwierzętom służą w istocie prowadzeniu ich eksterminacji. Pobratymców Alfy jest w Polsce setki tysięcy. Nie pytaj, którym kolejnym zwierzętom zdołamy pomóc, wszak najważniejsze jest to, którym z nich zdołasz pomóc Ty....

 

 


apetete.pl
Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości