Strona główna Jak pomagamy Edukujemy Spotkanie w przedszkolu Madagaskar

Spotkanie w przedszkolu Madagaskar

Dnia 26 października 2012 r. Anna Pawlikowska oraz Katarzyna Piasecka, koordynatorki adopcji ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt "4 Łapy" spotkały się z dziećmi w przedszkolu Madagaskar w Makowcu - koło Radomia.

Oto relacja Kasi i Ani:

To było niezwykłe spotkanie, dzieci pod okiem opiekunek od ponad tygodnia przygotowywały się do niego. Uczyły się piosenek o pieskach i kotkach, własnoręcznie przygotowały nam podziękowania, a co najważniejsze - opiekunki dużo z nimi rozmawiały już wcześniej o temacie, wprowadzały dzieci w świat zwierząt, mówiły między innymi o psach pracujących i pomagających chorym, o kynoterapii :-)

Dzięki temu dzieci z ogromną chęcią z nami rozmawiały. Zadawały wiele pytań, opowiadały nam o swoich psach. Zwróciło naszą uwagę, jak dzieci w sposób nieskrępowany mówiły o psach które są na łańcuchach, pokazywały długości tych łańcuchów. Pytane dlaczego tak zwierzęta są traktowane -nie wiedziały. Jedynie jedno z dzieci odpowiedziało, że "tata się denerwuje, bo mu pies wchodzi do kotłowni, dlatego ma tak krótki łańcuch".


W związku z tym szczególnie rozwinęłyśmy temat psiaków które są na łańcuchach, Opowiedziałyśmy jak taki psiak się czuje, czego mu brakuje. Jaką długość łańcuch powinien mieć i że przynajmniej raz dzienne musi być z niego spuszczany. Opowiedziałyśmy, jak ważny dla psa jest kontakt z człowiekiem. Niektóre dzieci mają psiaki w domach którymi się opiekują i troszczą bardziej niż tymi na łańcuchach, istnieje wyraźna bariera pomiędzy psem domowym, a łańcuchowym. Zrozumiały jak bardzo psiakowi jest przykro kiedy zostaje sam z łańcuchem na szyi, jak bardzo brakuje mu człowieka i wspólnych zabaw. Dzieci obiecały po powrocie do domu przytulić takiego pieska, a także powiedzieć rodzicom, że pieski w zimę powinny mieć w budzie słomę albo koce oraz ciepły posiłek. Dowiedziały się, jak zareagować kiedy pojawi się bezdomny piesek, że należy go nakarmić i napoić. Podpowiedziałyśmy, jakie organizacje informować w razie pojawienia się bezdomnego pieska. Nauczyłyśmy dzieci pielęgnować psiaki. Dzieci wiedziały ze psiaków nie należy krzywdzić, dużo rozmawialiśmy o tym jak należy zachowywać się przy psach, których się nie zna. Wytłumaczyłyśmy w jaki sposób zachować się w sytuacji zagrożenia i pokazałyśmy jaką bezpieczną pozycję należy wtedy przyjąć.

Najważniejsze jest sto, że w wyniku spotkania dzieci zrozumiały, że PIES MOŻE BYĆ NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA.

A my utwierdziłyśmy się w przekonaniu, że tego typu spotkania są niezwykle potrzebne i ważne, bo dzieci kopiują zachowania swoich rodziców, którzy też je wynieśli ze swoich domów. W ten sposób całe pokolenia żyją w świadomości, że psu do szczęścia wystarczy metrowy łańcuch i posiłek raz na kilka dni...

 

11023456789

 

Serdecznie dziękujemy nauczycielkom p. Ewie Walczyk oraz p. Paulinie Cieleckiej, które cudownie przygotowały dzieci do spotkania. Fantastyczna robota !!!

 


maxizoo.pl
Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości